Єзупіль

назад

(Рос. Езуполь)

Населення: 3 тис. осіб

Розташоване на лівому березі Бистриці неподалік від впадіння її в Дністер -навпроти містечка Маріямпіль. На деяких географічних ресурсах досі позначене як Жовтень.

1435 - перша письмова згадка про селище, яке тоді називалося Чешибіси (Чешибіш). Вже в ті часи сільце було укріплене дерев'яно-земляною фортецею (переправа через стратегічно важливий Дністер неподалік). 1597 - містечко перейменоване на Єзупіль.

У радянські часи містечко називалося Жовтень. Рішенням Верховної Ради України від 9 липня 2003 р. йому офіційно повернуто історичну назву (де-факто раніше). У кінці липня 2008 року Єзупіль потерпів від сильної повені.


    Палац графа Дедушицького

    »У селищі зберігся палац графа Дедушицького (вул. С. Бандери, 21), у якому зараз розташований дитячий психоневрологічний санаторій «Єзупіль». Палац знаходиться на старому замчищі, довкола нього одбре помітні сліди мурів. Граф Войцех Дедушицький (1848-1909 рр.) був археологом, літератором, істориком, філософом, професером Львівського унівеситету, мінистром Галичини (1906-1907 рр.), парламентарієм (посол у Сеймі у 1876-1909 рр., посол у Рейхсраті у 1879-1885 рр.). А ще - потомственним галичанином (за легендою, його далекий предок лицар Гуйду був одружений на племінниці Данили Галицького). Його п`єсу «Богдан Хмельницький» (1873) із захватом приймали львівськи театрали. Славився ексцентричними витівками: 1905 р. після перемоги Японії над Росією, Дедушинцький запросив Єзупіль посла Японії Небуакі Макіно і влаштував на його честь банкети поки не дочекався протестів російських дипломатів.


    Костел Успіння Пресвятої Діви Марії

    Храм первісно було фундовано Якубом Потоцьким в 1598 р. Поруч з костелом знаходяться - і теж в не самому квітуючому стані - приміщення келій домініканського монастиря (1594-1943), які використовуються місцевим медичним закладом. Кілька років тому храм знову повернули вірним - а до того цією територією розпоряджалися військові. В храмі збереглися старі розписи.