Рогатин

назад

(Рос. Рогатин)

Населення:  8800 мешканців.

Рогатин виник на місці поселення слов'янських племен, тут були знайдені предмети доби палеоліту та бронзи. В Х столітті територія Рогатина була у складі Київської Русі. В околицях міста археологи розкопали городища, датовані Х-ХІІІ століттями з залишками валів і житлової забудови, знайдено фундамент церкви. Перша письмова згадка про Рогатин датується 1184 роком, коли поселення входило до Галицько-Волинського князівства під проводом князя Ярослава Осмомисла. У ХІІ-ХІІІ ст. Рогатином володіли українські бояри Рогатинські.

Походження назви міста невідоме. Є легенда, за якою Князь Осмомисл взяв з собою молоду дружину на полювання. Дружина заблукала і натрапила на великого оленя вогненної масті і поскакала вслід за оленем . Олень зник, а жінка натрапила на князя і дружинників. На місці, де жінка зустріла оленя, побудувати терем навколо якого й виникло місто.Ще одна версія про княжича Рога ,який побудував на цьому місці колись місто(поставив тин) ,от і вийшло - Рога-тин,тобто місто Рога.

Не далеко від Рогатина знаходиться гора (пагорб) під назвою Чортова Гора.Про назву цієї гори ходить легенда,що давно-давно чорти та інша нечисть вирішила нашкодити мешканцям міста,за те що були вони дуже побожні.Вирішили скинути на них багато грунту і щоб загинули всі.Зібрали вони землю тай понесли ,але тут закукурікали півні і мусила нечиста сила втікати.А на тому місті де їх застав світанок залишилася гора із грунту ,що несли вони на погибель рогатинцям.Цей пагорб є унікальним ,тому що він є домом для степової рослинності ,яка дивним способом опинилася тут. Перед Чортовою горою є гора з містичною назвою Могила.Якщо завітати в архів і попросити інформацію про цю гору,то можна дізнатися із переказів монахів легенду.Переказ говорить що на цій горі є великий-великий камінь ,під яким (якщо підняти) знаходяться ворота до пекла. Якщо закрити очі на легенди ,все одно ми замітимо містичність цих двох пагорбів.Обидві Лисі гори(тому що без рослинності) постійно притягають до себе нещастя.Замічалося ,що біля цієї гори ,як кажуть в народі ,блуд чіпляється,нечиста сила з'являється.


    Рогатинський монастир Преображення Господнього

    У XVII—XVIII ст. в одному з рогатинських передмість, при дорозі, яка вела до Підгороддя, функціонував жіночий монастир Преображення Господнього. Першу згадку про нього в джерелах нотуємо під 1616 р. Цього року ігумен Видубицького монастиря о. Антоній (Грекович) записав черницям дідичний фільварк разом з іншими посілостями. Монахині вживали цю родинну власність ще перед виставленням донаційного документа. У акті дарування о. Грекович підкреслив, що обитель була заснована Марією (Греківною), його рідною сестрою, за дозволом церковної влади. У 1733 р. старанням міщан та ігумені Рогатинського монастиря Євпраксії (Злоховської) була збудована нова дерев`яна церква Преображення Господнього. У 1768 р. обитель була закрита, а монастирські ґрунти були приєднані до міської церкви. Церковна будівля була перенесена до с. Дрищів (зараз — Підлісне) на Бережанщині.

    Церква Святого Духа

    Найцікавіша архітектурна пам`ятка Рогатина - церква Святого духа (1598 р.). В її майже домашньому, затишному інтер`єрі домінує прекрасний іконостас (1650 р.). Церква збудована з дубових брусів. Як твердять мистецтвознавці, у малярстві та різьбі храму втілена найвищі досягнення галицької школи мистецтва XVII ст. Варто звернути увагу на металеве окуття вхідних дверей, замок із складним мехвнізмим та ковані хрести. Перед храмом знаходиться цвинтар, де збереглись хрести та надгробки XVII - XIX ст. Зараз це музей-пам`тка дерев`яної архітектури та живопису  XVI- XVIIІ ст.