Чернелиця

назад

(Рос. Чернелица)

Населення: 1885 осіб

Чернелиця — містечко на Покутті, селище міського типу Городенківського району Івано-Франківської області), за 4 км від Дністра, за 50 км від Коломиї.


  Замок

  Замок був збудований брацлавським воєводою Міхалом Єжи Чарторийським 1659 року. В 1672 та 1676 роках замок зазнав пошкоджень під час війни з турками. По відбудові відігравав важливу роль під час польсько-турецької війни в 1685-1691 роках. Це була найбільша східна фортеця Речі Посполитої на правому березі Дністра. В часи молдавських походів Яна III Собеського замок був місцем зберігання провіанту і фуражу. Кілька разів тут зупинявся сам Собеський.

  Один із найактивніших учасників консерваторського уряду Галичини кінця ХIХ століття Олександр Чоловський так описував цю пам’ятку старовини: «Залишки замку займали земельний простір у 2,5 га. Кам’яні мури, що оточували цей простір, становили квадрат. Мури товщиною майже два метри, висотою 2,5 метра, з розміщеними в них бійницями, були значною перешкодою для ворога.

  Всередині західного муру, який зберігся найкраще, розміщена двоповерхова квадратна вежа, покрита дахом. Це в’їздова вежа з брамою, яка архітектурно оздоблена і привертає до себе увагу. Її передній фасад прикрашений гербом «Pogon», вирізьбленим у камені. Місце, де був вирізьблений рік, пошкоджене.

  Посередині висоти брами з правого боку є отвір для гармати, з лівого — вхід до льохів. Західний фасад брами прикрашений гербом «Pilawa», що розміщений над кам’яними одвірками брами, біля герба — латинські літери, що означали «Єфросинія Станіславіцька, княгиня Чарторийська, воєводина брацлавська (друга дружина Михайла Чарторийського)».


  Костел домініканців

  Костел Домініканців мав досить непоганий вигляд до 2005 року. Тоді унікальне ґонтове перекриття стало жертвою місцевих хлопчиків, які взяли його і спалили.