Крилос

назад

(Рос. Крылос)

Населення: 1700 осіб.

Крилос — сіло Галічського району івано-франківської області України.

Село розташоване на Крилоській горі, де знаходився княжий дитинець стародавнього Галича, сліди якого видно на скелі. Крилос носив назву Галича і в XII-XIV століттях і був центром найбільшого феодального центру Західної Русі - Галицько-Волинського князівства. Перша згадка в Іпатіївському літописі про Галич відноситься до 1140 р.

При розкопках виявлені посад, і розміщений на горбі дитинець, які були укріплені ровами та валами. Під пагорбом розташовувалося неукріплене поселення, заселене ремісниками і торговцями. Територія на північ від дитинця була зайнята заміськими боярськими і монастирськими укріпленими садибами.

Незабаром після захоплення Галичини поляками місто втратило своє становище, Галич був перенесений на інше місце і тут залишилося сільське поселення. У музеї народної архітектури «Прикарпаття» виставлені знаряддя праці та побуту кам'яного віку та періоду комарівської культури.


    Василіанська каплиця

    Розташована на фундаментах Успенського собору (1157 р.). У південній стіні, побудованій з матеріалу Батия, що запустів і руйнувався після навали хана, в 1241 р. собору, зберігся фрагмент кам`яної кладки XII ст заввишки 146 см і завдовжки 10 м. Складена з тесаних кам`яних блоків і цеглини. У плані квадратна з невеликою напівциркульной нішею-апсидою в східній стіні інтер`єру. Перекрита напівциркульним зведенням, завершена чотирьохскатним дахом з великим винесенням над західним фасадом.

    Вхід в пам`ятник на західному фасаді оформлений арочним порталом з білого тесаного каменя, завершеним розвиненим карнизом.


    Успенська церква

    Побудована в стилі ренесанс з матеріалу Успенського собору XII ст, зруйнованого в 1241 р. ордами хана Батия. Після руйнування при татаро-турецькій навалі 1676 р. була відбудована в 1699— 1702 рр. Реставрації проведені в 1824—1825 рр. і перед Першою Світовою війною. У 1915 р. споруда сильно постраждала, дах провалився.