Галич

назад

(Рос. Галич)

Населення: 6400 осіб

Розташований за 29 км залізницею та 26 км шосейним шляхом на північ від обласного центру.

За археологічними дослідженнями, які проводилися в 1939-41, 1951-52 і 1955 роках, встановлено, що місто існувало вже в 10 ст. При розкопках виявлено розташований на горбі дитинець і ремісничо-торговельний посад, укріплені ровами та валами. Під горбом було неукріплене поселення — «підгороддя», заселене ремісниками і торгівцями.

Відомо що Галич давній був великим економічним і культурним центром Русі. В 1140 році він згадується в Іпатіївському літописі. З 1144 Галич був столицею Галицького князівства, а згодом і Галицько-Волинської держави. Центр княжого Галича містився біля теперішнього села Крилоса Галицького району Івано-Франківської області на березі річки Лукви (притока Дністра), а на місці теперішнього міста існував торговельно-ремісничий посад.

У 1199 році друге за величиною місто Галицько-Волинського князівства. Значного розквіту досяг у 2-й половині 12 ст. за князювання Ярослава Осмомисла і Романа Мстиславича, а також його сина Данила Романовича. Данило що прийняв ім'я Галицький, в 1238 році остаточно утвердився в цьому краї. В той час у Галичі розвивалися ремесла і торгівля, велося значне цивільне і церковне будівництво. Було складено першу половину Галицько-Волинського літопису.

У 1241 році Галич зруйнували монголо-татари. Місто занепало і втратило своє значення.


  Замок

  Перші письмені згадки про фортифікаційні споруди на місці Галича знаходять свої початки  з 1114 р. Тоді фортеця була дерев`яна. Кам`яне перепланування розпочалося 1367 р. за наказом короля Казимира Великого для оборони міста від татарських нападів. 1658 року граф Андрій потоцький збудував новий кам`яний замок (арх. Франсуа Корассіні). У 1676 р. місцевий комендант був покараній королем на смерть за те, що майже без бою віддав гарнізон туркам Ібрагіма-Паші. Останні підірвали укріплення, і їх довго не відновлювали. На головній площі міста встановили пам`ятник королю Даниловові.

  Успенський собор

  Територія на північ від дитинця була зайнята позаміськими боярськими і монастирськими укріпленими садибами. Під час розкопок дитинця було відкрито залишки підвалин і стін Успенського собору, збудованого в середині 12 ст. за князя Ярослава Осмомисла, останки якого знайдені у саркофагу під мозаїчною підлогою собору. Собор був оздоблений різьбленим каменем і фресками.

  Церква Різдва Христового

  У центрі міста розташована церква Різдва Христового. Перша згадка про храм датується 1550 р. Попри неодноразові руйнування, люди щоразу  відбудовували святиню. Найбільших змін споруда зазнала 1825 р. Теперішнього вигляду вона набула в 1904-1906 рр. (арх. Л. Левинський).