Колодне

назад

(Рос. Колодное)

Населення: 2100 мешканців.

Колодне — село в Україні, Закарпатській області, Тячівському районі. В с. Колодному знаходиться одна з найстаріших в Європі пам'яток дерев'яного зодчества - Церква святого Миколи Чудотворця, що була збудована у 1470 році. Пам'ятка архітектури всеукраїнського значення. Найдревніший і один з найпрекрасніших дерев'яних храмів України, пам'ятка світового значення.


Церква Св. Миколи Чудотворця

Церква Св. Миколи Чудотворця належить до найдавніших пам`яток дерев`яного церковного будівництва України. Збудували її в урочищі Одарів і пізніше перенесли на теперішнє місце. Храм зберігає певні риси, властиві оборонним спорудам. Його гордий, суворий силует в оточенні старезних дубів свідчить про високу майстерність народних будівничих у роботі з таким складним матеріалом як дуб. Найдавніші частини – зрубні стіни – збудовано в XV сторіччі (фігурує 1470 рік) з колод довжиною 12 метрів на кам`яному фундаменті, складеному насухо. Зруби надбудовано у XVI сторіччі. У XVII або у другій половині XVIII сторіччя перебудовано вежу, яку вкрило вибагливо пророблене двоярусне барокове завершення, а також прибудовано галерею над бабинцем та ґанок на різьблених стовпчиках.

В останні роки ХХ століття церква сильно занепала, лемехове покритття прогнило, дахи протікали, вода змивала чудово відреставроване настінне малювання. Допомога прийшла від посольства США в Україні. Наприкінці 2007 року розпочалися реставраційні роботи. В 2008 році у церкви замінили дах, закрили аркаду на дзвіниці сіткою від птахів, поремонтували двері, дерев`яними кілками позатикали всі отвори і щілини в зрубах.