Чинадійово

назад

(Рос. Чинадеево)

Населення: 7 тис. мешканців

Чинадієве відоме з 1214 р. як давнє русинське поселення. До 1944 р. Чинадійово звалося Сент-Міклош.


  Чинадієвська фортеця

  У центрі села зберігся похмурий замок-фортеця. Він охороняв карпатський перевал «Руська брама» з XIV ст., коли його побудував барон Перені. Непривітного  вигляду будинок з мурами метрової товщини і двома кутовими вежами пережив багато часу:  руйнівний напад військ польського графа Любомирського у 1657 р., перебудови 1734 і 1839 рр., а в роки Другої світової війни фортецю перетворили на в`язницю. Тепер споруда оживає завдяки старанням закарпатського художника Йосипа Бартоша, що взяв замок в оренду. На жаль, небагато залишилося від прекрасного парку, на замкових валах у 1749 р.


  Замок Шенборна

  Ервін-Фрідріх Шенборн - представник п`ятого покоління Шенборнів будує в 1889 році замок Берегвар (365 вікон, 52 кімнати, 12 входів). , який декілька разів потім перебудовувався. Останній з династії Шенборнів - граф Георг-Ервін фон Шенборн-Бухгейм в 1944 році залишив замок Берегвар і повернувся в Австрію. З 1945 року прилаторичні ліси перейшли у власність держави, а землі передано малоземельним та безземельним селянам, які потім перейшли колгоспам. На базі мисливського замку відкрито санаторій "Карпати". Так закінчилась династія Шенборнів на Закарпатті.

  Палац графів Шенборнів

  Якщо їхати зі Львова до Ужгорода поїздом, то наступна станція після Сваляви, буде ст. Санаторій “Карпати”. Автомобільна дорога на цій дільниці, йде поруч з залізницею й неможливо не помітити цю станцію. Вона споруджена в кінці ХІХ ст. й має, так званий, романтичний стиль архітектури. Колись на станції працювало непогане кафе, але його спалили. Принаймні весною 2005 року воно ще не працювало. По праву сторону від з/д станції, на карпатських схилах (висота 400м над рівнем моря) розташований санаторій “Карпати”. Цей санаторій рекомендований хворим на серцево-судинні захворювання. Утворений він був в 1946 році. Головний корпус санаторію розміщений в споруді, що призначене була колись зовсім для інших цілей. Це був мисливський палац графів Шенборнів.
  Цей палац, або замок був побудований графом Бухеймом Шенборном в 1890-1895 роках. Коло палацу був розбитий чудовий сад-дендрарій з декоративним озером в центрі. Були висаджені рідкісні породи дерев – самшит, катальпа, сосна Веймута, канадська ялина, японська вишня, розовий бук, італійська гліцинія. Вони й зараз ростуть біля санаторію.

  Сам мисливський замок побудований в романтичному стилі, поєднуючи романські та готичні мотиви.  Оригінальність палацу ще й в тому, що він має 365 вікон(кількість днів у році), 52 димоходи(кількість тижнів у році) і 12 входів(алегоричний ряд можна доповнити самому).