Довге

назад

(Рос. Долгое)

Населення: 6800 мешканців

Лежить у долині річки Боржави, за 22 км від районного центру. Через Довге проходить вузькоколійна залізниця Берегове — Кушниця та шосейні шляхи до Іршави, Сваляви і Хуста.

Довге засноване наприкінці ХІІІ — початку XIV століття. Вперше село згадується в письмових джерелах 1383 року під назвою «Долга». У 1417 році за тогочасних власників Довгого — феодалів Довгаїв, у селі було збудовано замок та деревяну церкву, тут налічувалось 23 кріпацькі господарства. Село адміністративно підпорядковувалось спочатку Березькій, а з 1454 року — Марамороській жупі. В період визвольної війни угорського народу 1703—1711 рр. під Довгим 7 червня 1703 року відбулася битва повстанців-куруців, в числі яких були і жителі села, проти військ Габсбургів. Та сили були нерівними і повстанці зазнали поразки. На братській могилі загиблих куруців у 1908 році було споруджено пам'ятник з викарбуваним написом: "За вітчизну і свободу". З 1711 року Довге переходить у власність графів Телекі.

У 1850 році в Довгому став діяти залізоробний завод «Гамора». Вже в 1854 році тут було запущено в дію доменну піч висотою 28 метрів, розраховану на 14 тис.цнт. металу. Залізну руду для заводу добували в самому Довгому, Білках, Лисичеві та в Хусті.

Наприкінці ХІХ століття в Довгому був споруджений лісопильний завод. Тоді ж через село пройшла шосейна дорога, а в 1906 році — залізниця Берегове-Кушниця.


Палац

Будівництво палацу-фортеці розпочалося у 1712 р. на місці старого замку XV ст., про що свічать залишки  давніх стін, які збереглися у підвальних частинах палацу. Спочатку були споруджені житлові приміщення графів Телекі, а в середині XVIII ст. оборонні стіни з бійницями і башти. У 1798 р. споруджений комплекс набрав теперішнього вигляду. Він утворює в плані квадрат розміром 65х65 м, з чотирма кутовими восьминранними баштами, які перекриті наметовими дахами. В`їзна вежа двоярусна, восьмигранна, розміщена по центру південно-західного муру. До північно-західного муру примикає одноповерховий фасад якого оздоблений ризлітом та пілястрами.