м. Кривий Ріг

назад

(Рос. Кривой Рог)

Населення: 671 600 осіб

Місто розташоване у степовій зоні України, на злитті річок Інгулець і Саксагань, які входять до басейну Дніпра. Територія околиць розчленована численними балками (Зелена, Березнеговата, Червона, Макортова, Галахова, Лозоватка, Грушевата, Петрикова, Красна, Роковата, Суха, Гливата, Дубова, Вовча, Суслова, Кобальска, Калетіна, Крутий Яр та інші).

Кривий ріг — це викривлена вузька частина суходолу. Це значення слова «ріг» відзначав ще академік В. Ф. Зуєв, який побував у Кривому Розі в 1781 році і залишив для історії перший опис поселення та навколишньої місцевості.

Є інша версія походження назви:

«Давно це було, коли гриміла по Україні слава про Січ Запорозьку… На схилі літ хоробрий козак Ріг побудував для себе оселю якраз на тому місці, де Інгулець та Саксагань зливаються. Став потихеньку господарювати. І хто не їхав мимо, завертав до старого Рога. А оскільки в боях позбувся козак правого ока, прозвали його в народі Кривим. Бувало, повертались чумаки з Криму: „А чи не заїхати нам до Кривого Рога, чи далі поїхати?“ Поважали чумаки Рога за гостинність, чуйність, відвертість, а ще за цікаві розповіді. Йшли роки, навколо хати козака почали з'являтися інші оселі. Згодом тут виросло село. Вже і козака Рога не стало, а назва так і лишилася — Кривий Ріг».

Можливо, основою для створення легенди послужило існування реальної особи — козака Івана Ждана (Рога), який в 1666—1667 роках обирався кошовим отаманом Запорізької Січі.

Первісні люди на території сучасного Криворіжжя з'явилися ще за кам'яного віку. Про це свідчать гостроконечник, знайдений при розкопках у селі Родіонівка, сокири, виявлені в міжріччях Саксагані та Інгульця.

В 1817 р. Кривий Ріг згадується у «Переліку (Списку) казенних селищ Херсонського й Олександрійського повітів, які у 1816—1817 р.р. були звернені у військові поселення». В 1857 р. військове поселення Кривий Ріг переведено до розряду сіл. Наприкінці 50-х років XIX ст. з'явилися перші поселення на правому березі Саксагані (в районі Кандибиної та Іванової балок). І вже в середині XIX ст. село Кривий Ріг перетворилося на значимий сільськогосподарський і торговельний центр Півдня України. Тому в 1860 р. воно стало містечком.


Ботанічний сад

Криворізький ботанічний сад є державною, бюджетною, неприбутковою науковою установою, що перебуває у віданні Національної Академії наук України, яка створена для організації творчої роботи колективу вчених і вирішення актуальних проблем розвитку фундаментальних та прикладних досліджень в галузі біологічної науки. Ботанічний сад є об`єктом природно-заповідного фонду України загальнодержавного значення. З 2004 року, згідно розпорядження Кабінету Міністрів, колекція деревних і чагарникових рослин (дендрарій) визнана національним надбанням України.

Криворізький ботанічний сад засновано 1983 року. Його площа становить 52,4 га. В Україні - один з трьх ботанічних садів, підпорядкованих Національній академії наук України. Спочатку він був лише опорним пунктом Донецького ботанічного саду, створеним для розробки наукових основ і вирішення нагальних проблем з рекультивації порушених земель Криворіжжя. Огляд тематики наукових досліджень свідчить про багатогранну наукову та практичну діяльність саду.