Старий Чорторийськ

назад

(Рос. Старый Черторойск)

Населення: 1829 осіб

Старий Чарторийськ — колишнє містечко Луцького повіту на західній Волині, положене над річкою Стир, тепер село Маневицького району Волинської області. Згадується у літописі під 1100, коли його одержав Давид Ігоревич. 1228 Старий Чарторийськ дістався в уділ Данилові Галицькому, але незабаром перейшов до пинських князів. 1442—1601 родове володіння князів Чарторийських. У селі знаходиться видатна пам'ятка архітектури - Домініканський костел, один з найцінніших шедеврів бароко на Волині, побудований у 1741-1753 рр. Проект костелу належить видатному архітектору Павлу Гіжицькому.


  Костел домініканів

  Костел домініканів (1736 - 1741 рр.).

  Троїцький монастир

  Засновниками монастиря, освяченого в ім’я Святої Трійці, були видатні захисники православної віри на землях Волині князі Чорторийські. Рід Чорторийських походив від князів Рюриковичів.

  Від старого Троїцького монастиря сьогодні не залишилося нічого. А історія нинішньої Воздвиженської обителі починається з 1997 року. Її було засновано рішенням Священного Синоду Української Православної Церкви. Монастир розташувався на історичних пагорбах, де свого часу красувався княжий замок й знаходилося міське укріплення. Архітектурний ансамбль нової обителі складають дерев’яний храм Успіння Божої Матері та пам’ятка архітектури XVIII ст. – Хресто-Воздвиженський собор.

  Красень собор збудовано на місці старовинного дерев’яного храму XVII ст., який згорів у пожежі. Проте й до нової святині доля виявилася не надто милостивою. Храм постраждав під час Першої світової війни, коли через ці місця проходила лінія фронту. А в 60-х роках минулого століття, під час хрущовських гонінь на Церкву, собор було відібрано у віруючих. Сьогодні це чудове творіння наших предків відроджується у своїй колишній величі. Реставраційні роботи, що тривали майже десять років, підходять до завершення. І в дні великих свят братія монастиря вже звершує богослужіння в стінах собору. Споглядаючи його красу і велич, важко повірити, що недавно він був зовсім занедбаним. Його відновлення – це кропітка робота багатьох людей.

  Уже впродовж кількох років в Успенському храмі монастиря щодня звершується Божественна літургія. Ця невеличка затишна церква була відкрита для віруючих навіть за радянських часів. Сьогодні Успенський храм є центром богослужбового життя православних іноків Старого Чорторийська.

  А новостворена обитель поступово набуває характерних для монастиря форм. Зараз тут зводиться монастирська огорожа й Святі ворота із надвратним храмом. У лісі, за півтора кілометра від обителі, розташована пасіка, що є гордістю господарства обителі. Тут живе близько вісімдесяти бджолиних сімей, тож монастирська братія та її гості завжди можуть поласувати запашним медом, зібраним із лісових квітів.

  Розташована на високих пагорбах, оточена річкою, сьогодні Чорторийська обитель є справжньою цитаделлю, але не фізичною, а духовною. У її стінах нечисленна братія безперервно молиться за мир в усьому світі, за Богом храниму нашу державу, за її народ.