Любомль

назад

(Рос. Любомль)

Населення: 10 300 осіб

Перша писемна згадка про місто належить 1287 року. Цим роком в Іпатіївському літописі датуються такі слова волинського князя Володимира Васильковича: « Я хотів би поїхати до Любомля, бо не хочу мати діла з поганими» (тобто татарами). В 1288 році в Любомлі, це було його улюблене місто, Володимир Василькович помирає. За його князювання місто стало відомим ремісничим центром. В 1264 році князем була побудована мурована церква св. Георгія, яка стоїть й понині. Василькович був великим книжником. На той час в місті була одна з найбільших бібліотек богослужбових книг. Слід відзначити, що одна із частин Галицько-Волинського літопису писалась саме в Любомлі.

У 1541 році місто отримало Магдебурзьке право, проте воно було тут обмежене, магнати, що хазяйнували в місті, мало зважали на його жителів. У 1569 році Любомль, котрий був власністю короля Сигізмунда ІІІ, відданий, як частина посагу, його доньці. Після Люблінської унії в 1569 році Любомль, як і все Любомльське староство не був включений в новоутворене Волинське воєводство, а увійшов до складу Хомської землі. Мешканці міста брали активну участь у визвольній війні українського народу в 1648-1654 рр. проти шляхетського гноблення. Проте після визвольної війни Любомль залишився під владою Польщі. В 1659 р. місто дістав у володіння гетьман України Іван Виговський.


  Синагога

  В 1521 році в місті була збудована велична синагога. Єврейська громада в Любомлі була чисельною і вважалась однією з найстаріших в Україні. В 70-х роках відзначалось 600-ліття Любомльської єврейської громади і випущено об`ємну книгу про Любомль.

  Свято-Георгієвська церква

  Свято-Георгієвська церква (вул. Незалежності, 12) — найстаріший храм міста (початок будівництва датується 1264-м роком).

  Троїцький костел

  Троїцький костел (вул. Самохіна, 16) — за переазами, що рано ввійшли у письмові джерела, коли 1392 року загони короля Владислава II Ягайла повертались з походу, їх біля Любомля перестріло татарське військо. Начебто король дав обітницю, що у разі перемоги над ворогом, зведе костел. Взявши гору, король стримав слово — спорудження готичного костелу було розпочато 1412 року. Протягом своєї тривалої історії він правив і за культову споруду, і не раз за фортецю, величезну кількість разів зазнавав перебудов, тому у сучасному зовнішньому вигляді відчутні різні архітектурні стилі (напр., виразно бароковий декор). До Другої Світової війни в храмі зберігалась чудотворна ікона матері Любомльської (зараз у Польщі, а в люблмльському костелі — її точна копія).

  Палац Браницьких

  В місті залишилися рештки палацу Браницьких, зокрема південний флігель (вул. 1-го Травня, 1) — зведення будівлі відноситься до 2-ї половини XVIII століття, тепер у вцілілому флігелі розташована дитяча спортивна школа.