Топорівці

назад

Населення: 4580 осіб

Топорівці — село, центр сільської Ради. Розташовані за 33 км від районного центру, за 12 км від залізничної станції Магала.

В селі знаходиться колгосп ім. Леніна, створений в 1941 році, відновлений у 1945 році, господарство — багатогалузеве. У Топорівцях є середня школа, клуб, бібліотека, стадіон. Танцювальний колектив села широко відомий на Україні. Більша частина репертуару топорівських танцюристів зафіксована на кінострічці. Цьому колективу першому на Україні присвоєно звання самодіяльного ансамблю народного танцю. Керує колективом заслужений працівник культури У PCP T. І. Подорожній. Вперше село згадується в грамоті молдавського господаря 1412 року. В роки румунської окупації в селі діяла підпільна комуністична група, яку очолював Д. М. Василашко. Дмитро Михайлович загинув у румунській в’язниці в 1944 році. У 80-х роках XIX століття в Топорівцях жив український поет Г. І. Воробкевич. В селі народився майстер художньої обробки дерева, народний умілець М. Д. Василишин. Його вироби експонуються в Чернівецькому краєзнавчому музеї. Поблизу села виявлені залишки поселення доби раннього заліза (І тисячоліття до н. е.) та двох давньоруських поселень (XII—XIII століття н. е.).



    Іллінська церква-фортеця

    Унікальна пам`ятка культового зодчества - мурована Іллінська церква-фортеця у Топорівцях - збереглася завдяки топорівським ентузіастам.  Орієнтовна дата заснування - 1560 р. Ця одна з найдавніших будівель області поєднує у собі молдавські й буковинські риси. Храм має виразний оборонний характер: товсті стіни, вузькі амбразури замість вікон, парапет з бійницями по верху церкви.

    Іллінська церква 1914

    Церква побудована у традиційному румунському стилі  і за архітектурними формами більше схожа на палац, ніж на сакральний об`єкт.