с. Сокиринці

назад

(рос. Сокиринцы)

Село Сокиринці (срібнянський р-н.), центр сільської Ради, розташовано на лівому березі річки Збруч. Відстань до райцентру 18 км. до залізничної станції Закупне - 37 км. Населення - 600 чол. Сільраді підпорядковано села Збриж і Летільне.

В селі є дев'ятирічна школа, бібліотека, працюють дільнична лікарня, будинок побуту.

Перша згадка про село стосується 1493 року. В ХVI - XVIII століттях село складалося з Верхніх Сокоринців (на лівому березі Збруча) і Нижніх (на правому березі річки).

Назва села походить від першого поселення Івана Сокири, який започаткував хутір.

Петро І подарував село козацькому полковникові Ігнатію Галагану, що відзначився в Полтавській битві. Спочатку Гнат Галаган разом з найближчим оточенням гетьмана Мазепи перейшов 1708 р. до Карла ХІІ. Однак коли зрозумів, що І. Мазепа хоче віддати український народ у рабство до шведів, разом з майбутнім гетьманом Д. Апостолом утік назад до Петра І, на стороні якого активно воював зі шведами. У 1770 роках його онук Іван спорудив тут будинок і заклав регулярний парк.


Палацово-парковий ансамбль

Архітектор П. А. Дубровський і голландський садівник І. Бістерфельд. Вони створили чудовий палацово-парковий ансамбль, згодом удосконалений садівниками Ределем і К. Христиані.

Основою регулярної частини ансамблю служить комплекс із парадних воріт (1825-1831 рр.) службових флігелів (1825-1831 рр.), стайні, оранжереї, головної 200-метрової алеї і палацу з 60 кімнатами у стилі ампір. Восьмиколоний портик іонічного ордера головнго фасаду і палац, увінчаний декоративним куполом, замикають панораму головної алеї. Її формують канадська тополя, а перед палацом   - туя західна. Парковий фасад у прикрашений шестиколонним портиком із двома терасами. Оригінально використано пандус, що плавно сполучає верхню терасу з великою чи в єдине ціле архітектуру і природу. Пандус прикрашали чавунні вази з квітами, а завершується він мармуровими скульптурами богинь Гери і Цербери. Тут відкривається мальовнича ландшафтна частина парку: велика галявина і просіка, щоо веде до альтанки-ротонди (1829 р.) Вона стоїть на високому пагорбі над величезним ставком (пл. 10 га) і є прекрасним місцем для огляду парку (пл.. 60 га). У ньому налічується 76 видів дерев, серед яких платан західний, горох чорний, оксамит амурський, модрини та величні дуби.