смт. Козелець

назад

До Козельця ведуть траси Т 25 35 (16 км від Остра) та М 01, що огинає місто, тому важливо не проґавити потрібний поворот. До речі, від траси до міста два кроки, до того ж туристичні об’єкти чекають на вас зразу за околицею. Але спочатку про назву. Версій декілька: за однією тут був ліс, де мирно паслися численні кози, за іншою – литовському князеві Ольгерду надзвичайно сподобалися місцеві луки, заквітчані зірчастими козельцями… Що ж стало причиною виникнення назви, достеменно не відомо, проте на давньому гербі міста красувався срібний козел.


  Cобор Різдва Богородиці

  Розкішний собор Різдва Богородиці стоїть тут справа за мостом через Остер. Тут варто на деякий час зупинитись. Виник цей прекрасний витвір мистецтва завдяки клопотанням Наталі Розумовської, яка примхою долі перетворилась із простої козачки на знатну придворну даму, свекруху самої цариці. Син Розумихи – Олексій взяв таємний шлюб із донькою самого Петра І. До того ж вважають, що ця подія сталася якраз у Козельці. Але про це трохи далі. Величний храм планувався як родинна усипальня, проте крім пані Наталі там нікого з новоявленої графської родини не ховали. Побудований 1763 року за проектами українця І. Григоровича-Барського і росіянина А. Квасова, собор поєднує елементи петербурзького і українського бароко. Інтер’єр прикрашає розкішний іконостас у стилі рококо – на сьогодні, на жаль, копія, адже рештки оригіналу зберігаються у чернігівському музеї (в приміщенні колегіуму). Церковна дзвіниця зведена дещо пізніше, 1779 року. З неї видно як Київ, так і Чернігів. Напроти церковного комплексу по вулиці Даневича зберігся фрагмент дерев’яної забудови міста.


  Миколаївська церква

  Історія Миколаївської церкви дуже цікава – збудував храм священик Кирило Тарловський. Вперше він з’являється на історичній арені 1744 року, коли Єлизавета Петрівна прибула до Козельця – батьківщини свого коханого. Існує версія, що якраз у Миколаївській церкві (на тай час дерев’яній) О. Тарловський і здійснив обряд таємного вінчання. Згодом священнослужитель переїхав до Петербурга, де став духовним учителем майбутньої цариці Катерини ІІ. Проте, після вступу на престол своєї учениці, панотцю довелося залишити столицю. Через деякий час отець Кирило з’явився на Хортиці, де отримав від запорожців прізвисько «дикий піп». Після знищення Запорозької Січі імператрицею її відносини з Тарловським поліпшилися. «Дикий піп» отримав кілька сіл у подарунок. На схилі літ він побудував кам’яну Миколаївську церкву у Козельці.


  Воскресенська церква

  У колишньому храмі, збудованому 1874 року, розмістився музей історії ткацтва Чернігівщини (вул.. Комсомольська, 28). Тут зібрані чудові зразки народної творчості – рушники рядна, одяг тощо.


  Будинок колишньої полкової канцелярії

  Вартий уваги будинок колишньої полкової канцелярії, зведений Вірою та Юхимом Дараганами. Зараз приміщення належить міській бібліотеці. Будинок знаходиться в парку поряд із собором Різдва Богородиці.