с. Мошни

назад

(Рос. Мошны)

Населення: 4 799 осіб

Село розташоване на правому березі Дніпра за 30 км від обласного та районного центру— міста Черкаси і за 8 км від пристані Сокирного. Відстань до найближчої залізничної станції Черкаси— 35 км. Через Мошни проходить автошлях Київ — Черкаси.

Одна з версій походження назви говорить, що вона походить від слова «мошка», яка кишіла на довколишніх болотах і озерах. Але назва Мошни більше тяжіє до слова «мошна», що в перекладі з староруської означає гаманець, в більш широкому розумінні — гроші, багатство. Отже, назву Мошни село могло отримати через те, що значну кількість його жителів складали заможні люди, яких прозивали "мошни", тобто багатії.

З 1930 по 1950 рік Мошни називалися Дудницьким на честь державного діяча УРСР Я.М.Дудника, що був родом з села.

На околицях села виявлено кургани скіфського часу, ранньослов'янські поселення зарубинецької та черняхівської культур, а також скарб римських монет 2 століття нашої ери вагою до 30 кг.


Преображенська церква

Церква цегляна, базилікального типу, з трансептом і величною баштою-дзвіницею над притвором. До широких боків восьмигранного в плані середохрестя примикають з трьох стрін грановані капели, такі самі капели менших розмірів розташовані з північного і південного боків нави. Фасади завершені зубчастими парапетами; капели, середохрестя і башта-дзвіниця увінчані вигадливими цибулеподібними банями, стрункі декоративні фіали з цибулеподібними маківками підкреслюють всі кути споруди і ділянки стін між капелами. Перемички віконних та дверних отворів вирішені у вигляді стрільчастих багатолопасних арок, а у дзвінному ярусі башти влаштовані готичні трьохпролітні аркові отвори. Напівциркульні капели перекриті конхами, середохрестя - плоскою стелею, нава - двосхилим перекриттям.