м. Тальне

назад

(Рос. Тальное)

Населення: 15 500 осіб

Розташоване на Придніпровській височині над обох берегах річки Гірського Тікичу та його притоки Тальянки за 142 км на південний захід від обласного центру — міста Черкаси.

Найпоширенішою версією є, що назва Тального походить від назви річки Талне (сучасна Тальянка), яку вона раніше мала — зокрема, згадується під 1593 роком. Слово «талне» має тюркське походження і означає «вербовий», зокрема, слово «тал» в українській мові означає ще й кущ верболозу, що так рясно ріс по берегах річок. Саме таке значення дає у своєму словнику В.Даль. Дослідник топонімів і гідронімів І. Желєзняк стверджує: tal — індо-європейське слово, яке означає «те що збільшується».

Черкаські науковці О. Толкушин та А. Ярмилко запропонували версію, згідно з якою назва міста походить від німецького tal (долина), принесеного сюди євреями-ашкеназами у 50-х роках XVII століття. Єврейською мовою (ідиш) слово долина вимовляється як «толь», але євреї-ремісники, ґендлярі поселялися в уже обжилих місцях.

Стосовно німецького походження топоніму, то журналіст-краєзнавець В. Гордєєв у списку маєтків Тальнівщини, які постраждали від гайдамаків, знайшов і Заузентальне, що перекладається як «шумна долина». Це повідомлення та деякі тальнівські прізвища дали підстави говорити про німецьке походження топоніму. Але німці ніколи не складали значного відсотка жителів міста.

На території міста і його околиць виявлено залишки двох поселень трипільської культури, трьох — доби бронзи та трьох черняхівської культури.

Містечко Тальне було засноване чернігівським воєводою Мартином Калиновським близько 1645 року. Вперше Тальне згадане у документі, датованому липнем 1646 року. В 1648-1654 роках тальнівці беруть участь у національно-визвольній війні під проводом гетьмана Б.Хмельницького. 1649 року містечко входило до Романівської сотні Уманського полку. За Андусівським миром 1667 року Тальне залишилося під владою Польщі. З 1725 року Тальне і навколишні села переходять у власність магната Ф.Потоцькому.


Мисливський замок

Місцевий Мисливський замок (1896-1903) у французькому стилі збудували на замовлення графа П. Шувалова. Саме завдяки його старанням у місці постали цукроварня, цегельня, броварня, два водяних млини, кінний завод. Однак перед ним Тальним володіли граф Станіслав Щ. Потоцький і його дружина Софія. Чарівна гречанка, на честь котрої збудовано знаменитий парк "Софіївка", похована саме в тальному. Наступними власниками були графиня Ольга Потоцька та її чоловік генерал-ад`ютант Лев Олександрович Наришкін. Біля замку збереглись надгробки Софії (1829-1894), Петра (1819-1900) і Павла (1847-1902) Шувалових, перенесені на територію працівниками мезею хліборобства, що знаходився тут до 1987 р. Зараз замок на реконструкції.