м. Сміла

назад

(Рос. Смела)

Населення: 68670 осіб

Офіційна дата народження Сміли 1542 рік. У XVI столітті в документах Великого князівства Литовського зазначено що на місці хутора в 1542 році з'являється поселення Яцькове-Тясмино. Назва Сміла відома з першої половини 17 століття.

У 1648 — 1667  це сотенне містечко Чигиринського полку. У 1654 році переяславський полковник Павло Тетеря отримав від Російського царя грамоту на місто. В 1658-1659 роках її власником Смілої був полковник Данило Виговський. У 1660 році Сміла переходить у власність Олександра Конецпольського у сладі Речі Посполитої (див. Слободищенський трактат і Конецпольські). Постійні битви між поляками, татарами і турками, а також війна із шведами призвели до розорення й спустошення Сміли. У XVII столітті власниками Сміли стають польські князі Любомирські, які в 1742 році побудували дерев'яний замок з валом і частоколом навколо міста.

У 1793 році за другим поділом Польші Сміла відходить до складу Російської імперії. У 1793 –1794 роках Сміла - центр однойменного повіту. З 1797 року Сміла містечко Черкаського повіту Київської губернії. У 1838 році Сміла переходить до графині Софії Олександрівни Бобринської (до шлюбу Самойлова). Бобринські збудували у Смілій цукровий завод, що спричинило зростання населення.


  Успенський костьол

  Головною пам’яткою Сміли є римо-католицький Успенський костьол. Збудували його на кошти місцевого поміщика Савицького у 1818-1827 роках. Ця чотирикутна велика кам’яна споруда з двома баштами у ХІХ столітті була найбільшою окрасою Сміли. Більшовики закрили костьол. Його переобладнали у будинок культури. В останні десятиліття минулого сторіччя в приміщеннях костьолу розміщувалась районна бібліотека.

  Римо-католицькій громаді костьол повернули у 2000 році, а через два роки в храмі сталася велика пожежа. Ремонт почали лише у 2006 році. Він триває і зараз.
  Поряд із храмом зберігся зведений у 1880 році будинок ксьондза. Але побачити його можна лише крізь щілину у високому паркані, яким оточено і будинок священика і костьол.


  Покровський собор

  Головним православним храмом Сміли є Покровський собор. Його збудували замість давнішої дерев’яної церкви. За основу для храму взяли проект Благовіщенського собору Санкт-Петербургу (стояв біля Ніколаєвского мосту). Проект цей передбачав візантійський архітектурний стиль із численними колонами, що прикривали кути будівлі. Благовіщенський собор закінчили у 1849 році – його смілянську зменшену копію через десять років лише заклали. В процесі будівництва храму у Санкт-Петербурзі проект дещо змінили: купол собору набув шатроподібної форми, також собор прикрасили ще чотири шатроподібні бані-дзвіниці. А ось у Смілі проект не змінювали – собор постав таким, як і задумувався – з однією великою банею у візантійсько-руському стилі. «Старший брат» - собор у колишній імперській столиці, загинув у 1929 році, а ось «молодший» стоїть і нині, відчуває себе дуже непогано і, сподіваємось, простоїть ще сотні років.