Сутківці

назад

(Рос. Сутковцы)

Населення: 1 249 осіб

Ярмолинецький р-н, на р. Ущиця, в 5 км від райцентру.

Дароване литовським князем Вітовтом Хотько Кроату. Його нащадки зватимуться Сутківецькими. Федір Сутківецький будує мурований замок. Сутківці, як придане, дістаються вінницькому старості Олександру Балабану. Той відбудовує і навіть підсилює знищений татарами замок. Проте дуже скоро потреба у фортеці відпадає і замок руйнується. Наприкінці XVII ст. Сутківці стають власністю роду Грабянків. У Тадея Гребянки в Сутківцях гостював Джузеппе Бальзамо (граф Каліостро).


    Покровська церква

    Місцеву знаменитість - Покровську церкву-фортецю (1467) можна побачити у практично всіх книгах і альбомах з історії українського мистецтва. І це не дивно: це оригнальний зразок української середньовічної архітектури. Вона й справді більше нахадує не храм, а замок: святиня немов складена із чотирьох оборонних веж, на верхньому ярусі яких помітні бійниці й амбразури. Товщина мурів - 2 м. Одна з башточок, розташована над входом у храм, закінчується нееликою дерев`яною дзвіницею. У святині зберігається  надгробна кам`яна плита Івана Васильовича Сутківського.

    Замок

    На протилежному від Покровської церкви пагорбі знаходяться руїни замку Сутковецьких (Сутківських, XV ст.), побудованого, імовірно, одночасно із церквою-фортецею на місці його дерев`яного попередника. В 1623 р. замок перебудував Олександр Балабан, одружений на останній представниці роду Сутковецьких, Барбарі. Більше замок ніхто не реконструював. У цьому замку якийсь час жив легендарний граф Джузеппе Бальзамо Каліостро. До нашого часу зберезлася північно західна вежа замку і фрагменти фундаментів.