Збриж

назад

(Рос. Збриж)

Населення: 337 осіб

Збриж - найбільше західне поселення району, з трьох сторін омивається водами Збруча. В XV і на початку XVI століття тут знаходилося село і називалося Харжівцями від імені землевласників Харжівських. Але воно було спалене татарами. На цьому місці Лянцкорунські в XVI столітті заснували тут містечко і назвали його "Нове Бржезьє", оскільки родом вони були "із Бржезьє". У подальшому в народних вустах назва видозмінилася на Збриж. У 1646 році польський король Владислав IV дарував Збриж магдебурзьке право, право на ярмарки і торги. В околицях села є печера "Горинева", і давні насипи "Розбита могила".


    Костел Св. Антонія

    Дерев`яна католицька каплиця Св. Антонія і Яна Непомука на цвинтарі збудована в 1741 р. В 1839 - 1842 рр. замість неї збудовано парафіяльний костел тої ж посвяти. В ньому було кілька ікон роботи Франциска Шмуглевича (XVIII ст.)

    Замок

    При в`їзді до Збрижу, з правого боку на крутій скалі стояв замок-фортеця, стіни якого досягали двометрової товщини. З північного боку замок продовжувався триповерховою фортецею, до якої вхід був із замка. В стінах другого і третього поверхів - бійниці. Побудований у XVIII столітті Адамом Тарле. В центрі колишнього замку знаходиться криниця глибиною 36 метрів. Зараз dsl замку залишилися лише руїни.