Самчики

назад

(Рос. Самчики)

Населення: 1682 осіб

Якщо їхати по трасі М20 з Житомира до Хмельницького, то за 10км. до Старокостянтинова, буде поворот на с.Самчики. Дістатися до села зручно рейсовим автобусом по автошляху Старокостянтинів - Житомир.


Палацово-парковий ансамбль

Палацово-парковий ансамбль створений полковником, гайсинським старостою Петром Чечелем (1754-1843) як своя резиденція. На його запрошення у цій глухій подільській провінції працювали найкращі архітектори, садівники й скульптори епохи. Ансамбль створив в 1790-1805 рр. польський архітектор Якуб Кубицький (1758-1833), автор Варшавського Бельведера, а ліплення і скульптури левів - італієць Жан Батісто Цагляно. Палац у стилі ампір з білокамінними колонами відкритий для відвідувачів. Не далеко від нього розташувані будиночки китайського павільйону (1814), 2 прибрамні корпуси з парадною брамою і старий будинок палацу (1725). Круглий газон перед парковим фасадом прикрашає фонтан (1904). Збереглося ліплення в Круглому (Блакитному), Великому (Червоному) і Римському парадних залах, де колись влаштовувалися пишні бали й прийоми. Перлина палацу - Японський кабінет, єдиний збережений в Україні з пам`яток такого роду. Розписаний за мотивами епохи Едо (до 1868 р.) або Самураїв - стилізовані дракони, яскраво жовті хризантеми, самураї. Реставратори доклали чимало зусиль, щоб відновити яскравість фарб. А блакитний, як небо, купол прикрашають птахи.

Чудовий парк (16,6 га) створиний відомим пейзажним архітектором Діонісієм Міклерок. Він же створив парки в сусідніх Ладигах та Ілляшівці. Парадний фасад палацу виходить до озера, а парковий - на більшу площу з фонтаном. У парку налічується 160 порід і видів рослин.

У 1830 рр. садиба дісталася сімейству Угрімових. Тут бували В. Даль, відомий юрист А. Коні, професор Московського університету, директор Рум`янівського музею М. Стороженко, польська піаністка С. Познанська. А останній хазяїнн маєтку, видавець М. Шестаков, переробив парк у французькому стилі.