Староконстянтинів

назад

(Рос. Старокостянтинов)

Населення: 35 206 мешканців

Старокостянтинів заснований в 1525 році як село Колищенці (Колищенец), поселення вперше згадано в указі польського короля кременецькому старості від 5 березня 1505 року, щоб той «допустив Івана Лабунського у володіння селами Грибенинка, Сахнівці (зараз села в Старокостянтинівському районі) і Колищенці». 5 січня 1561 року нащадки Лабунського продали Колищенці князю Костянтину-Василю Острозькому. За три місяці Острозький отримав від польського короля привілеї на право заснування міста, ярмарки та магдебурзького права для цього міста. У місті оселилися перші євреї. Спочатку називався містом Констянтинів, після заснування міста Новоконстантінова (нині село Летичівського району Хмельницької області) в 1632 році був перейменований в Старокостянтинів.


    Хрестовоздвиженська церква

    Величезна сторожова вежа (XVI-XVII ст.). Вона прилягає до руїн Хрестовоздвиженської церкви (1570) та однойменного чоловічого православного монастиря. Якщо уважно придивитися, то можна побачити, як на стінай церкви проступають образи. Колись вежа входила в систему міських укріплень, а в XVIII ст. архітектор Е. Жибер перебудував її під дзвіницю костелу. 1852 р. на її першому ярусі була влаштована тепла церква. А в радянські часи цей ярус місцеві міліціонери використовували як... тир.


    Замок

    На березі р. Случ розташований мальовничий замок князів Острозьких (1561-1571), головна окраса старого міста. Фортецю заснували князі Острозькі, бажаючи захистили місто від частих набігів татар. Від замку збереглася вежа-донжон (1561-1571) із чудовим ренесансним аттиком, палац-кам`яниця, в`їзна брама із залишками фортечних мурів і оборонна замкова Троїцька церква. Свого часу замок налічував 5 веж, їх з`єднував фортечній мур завтовшки 1,5 м і заввишки до 6 м. Зовні її оточував рів із водою. Замок витримав безліч облог, його не змогла навіть 30-тисячна татарська орда 1618 р. На першому поверсі палацу був цейхгауз - місце для зберігання зброї і колодязь. У князівській Троїцькій церкві збереглася фреска XVII ст.,  що зображує кн. Острозького. На території замку ведуться реставраційні роботи. Відразу біля замкових стін починається пляж. На початку ХІХ ст. у замку часто збиралися декабристи під керівництвом поручика Пензенського полку П. Ф. Громницького (1803-1851).