Летичів

назад

(Рос. Летичев)

Населення: 11 081 меш.

Центр Летичівського району на сході Хмельницької області.

Селище розташоване при впаданні річки Вовк у Південний Буг, за 33 км від залізничної станції Деражня на лінії Гречани—Жмеринка-Подільська і 51 км від обласного центру Хмельницький. Через смт проходить автошлях Ужгород—Тернопіль—Кіровоград—Донецьк (E50).  Попри те, що ще в ХІ-ХІІІ ст. городище входило до складу Київської Русі як місто воно розвинулось за часів правління князів Корятовичів. Головні архітектурні пам`ятки компактно розташовані у центрі.


Домініканський монастир

Будівництво монастиря почалось на попочатку XVII ст., коли староста Я. Потоцький, раптово відчувши потребу повернення до віри, надав кошти для заснування комплексу домініканського монастиря. Основні роботи тривали з 1606 по 1638 рр. Місцева легенда твердить, що спочатку Потоцький як протестант заборонив домініканцям вхід до міста. Однак, побачивши дивне сяйво над місцем їх молитви в степу, повернувся в католицизм.

Турки, володіючи Поділлям в 1672 - 1699 рр., знищили будівлю, однак уже 1724 р. її вдалось відновити. На терені монастиря зберігся костел Успіння Богородиці. В його архітектурному вирішенні поєднались готичний та бароковий стилі. Фактично монастир став продовженням оборонної забудови міста, що почалась ще 1598 р. На вимогу королівської влади, для захисту теренів від нападників Я. Потоцький розбудував кам`яні укріплення. Про їх ефективність та розміри свідчать залишки кутової східної вежі монастиря, що має в діаметрі близько 10 м.