Старий Мерчик

назад

(Рос. Старый Мерчик)

Населення: 1780

Розташоване за 38 км на захід від Харкова.

Старий Мерчик  - селище міського типу Валківського району Харківської області України відоме з XVII cт. У селищі є меблева фабрика, цегельня, історичний музей (заснований у середині XVII століття), палац Григорія Шидловського XVIII ст. - пам'ятка української садибної архітектури.


Палацо-парковий комплекс

Садиба засновувана у кінці XVII – початку XVIII ст.ст. полковниками Ізюмського слобідського козацького полку Шидловськими. У кінці XVIII ст. перебудовувалась її власником Г.Р.Шидловським. В 1777-1778 рр. Григорій Романович Шидловський на місці старого дідівського палацу побудував новий сучасний палац. В 1881 р. садиба була придбавана Є.М. Духівським. Достовірно невідомо хто був автором проекту палацу. Архієпископ Філарет та онука поміщика Є.М. Духівського Єлизавета Рухівська (Дун), вказують на відомого російського архітектора В.В. Растреллі. Архітектор Г.К. Лукомськой вказує на П.А. Ярославського. А визначний радянський мистецтвознавець академік І.Е. Грабарь висловив думку про те, що архітектурний комплекс в Старому Мерчику – твір архітектурної школи В.І. Баженова.

Будинок палацу займає частину палацово-паркового комплексу, який складається з цього палацу, двох павільйонів( один використовувався як бібліотека, а другий – як флігель для гостів) й двоповерхового будинку контори, розташованого проти палацу. Палац стоїть на височині, перед ним схили і ставки. В наш час практично не збереглись тераси та партери перед палацом та з боку ставка.

Двоповерхова будівля палацу – цегляна, поштукатурена, у плані – прямокутна зі заоваленими торцями. Композиція палацу підкреслено індивідуальна : на першому поверсі уздовж південного фасаду розміщувались пов’язані анфіладою парадні приміщення прямокутного та криволінійного обрису. У східному торці – двохосвітленний заовалений зал ( у теперішній час поділений перекриттям на два поверху). На головної осі – головна вітальня, далі – будуар.

Будівля виконана у стилі раннього класицизму, насичена архітектурно-ліпними деталями. Монументальність об’єму досягнуте використанням великого ордеру, міцного антаблементу, переважанням вертикальних членувань понад горизонтальними. Центральна частина палацового фасаду вирішена у вигляді стирчатих канелюрованих стовпів з капітелями іонічного ордеру, оздобленого гірляндами. Між ними три арочних прорізу головного входу.

В оздоблені фасадів використовуються такі деталі, як : пілястри, ліпні гірлянди, кронштейни, горизонтальні тяги, прорізні віконні створи, ниші з вазами. Напівкруглі фасади боків розділені пілястрами на декілька частин, розмальовані наличниками, прикрашені гірляндами. На кожнім фасаді поміщено різні архітектурні мотиви, особливо цікаві елементи схрещення гілок лавра і дуба.

Площа стін фасаду рустована. Ризаліти дворового і садового фасадів оздоблені скульптурними вазами у циліндричних нішах – екседрах, ліпними гірляндами у тимпанах віконних прорізів, на барельєфах, яки звисають з капітелей пілястр. Увінчувальний карниз великого виносу, складного профілю з медальйонами. Інтер’єри парадних приміщень палацу відрізнялись витонченістю і майстерством у проробленні деталів, але в теперішній час, в цілому, зруйновані.