Печера

назад

Прихильники мальовничих краєвидів можуть насолодитись ними в с. Печера, що розташоване на крутому березі р. Південний Буг. З кінця XVI ст. Печера належала магнатам Збаразьким. У часи турецького полювання ці терени починають інтенсивно заселятися, в цьому посприяв фірман султана 1682 р., що призначив молдавського господаря Дуку правителем Правобережної України. Хитрий грек зробив блискучу кар’єру, через шлюб та змови зайнявши престол Молдавії.


    Палац

    В с. Печера Георгій Дука розпочав будівництво кам’яного палацу та парку. Наступним власником маєтку був Юрко Хмельницький, проте він переніс свою столицю в Немирів. Палац занепав. 1764 року частину його каменю забрали на облаштування фундаментів та огорож місцевої дерев’яної церкви Різдва (1764 р.).


    Церква Різдва Богородиці

    Церква Різдва Богородиці була збудована у 1764 р. На будівництво фундаменту і огорожі використовувався камінь з Палацу збудованого Г. Дукою, тому недивно, що до реставрації дзвіниця без верху нагадувала оборонну вежу. Поряд з церквою стоїть дзвінниця, що була збудована пізніше за церкву (1865 р.).


    Мавзолей Потоцьких

    Мавзолей розташований у великому парку безлюдного санаторію на місці садиби подільського воєводи Свейковського ближче до центру села Печера. Парк закладений в 1682 р.,  мавзолей-усипальня графів Потоцких-Свейковських (1904 р.), побудована в неороманському стилі за проектом В.Городецкого, являє собою витончену будівлю у формі костелу.

    Городецкий майстерно поєднав архітектурні стилі минулого з новітніми матеріалами. Багато мотеріалу було привезено з кордону. Першокласна черепиця, різнокольорові стклоблоки «Фальконьер», важкі двері на стилізованих петлях, навіть головки цвяхів – візерунчасті. Знайома особливість Городецкого по київським роботам   – і кам`яні деталі, і бетонні оброблені різцем скульптора Еліа Саля або його учнів. А ще уважний відвідувач виявить в декорі маленький «автограф» Городецкого – цементну горгулью.

    Мавзолей в Печері -  одне з кращих творінь Городецкого. За радянських часів тут був клуб, а зараз мавзолей використовують як костел.