Чернятин

назад

Жмеринський р-н. Населення становить 1677 осіб. Наприкінці XVII ст. на крутому правому березі р. Рів оселився козак Черняк, звідси й назва хутора. Через століття місцевість переходить до польських магнатів Вітославських, які будують тут палац і закладають парк.


    Парк

    1814 для реконструкції парку (31 га) Ігнатій Вітославський запрошує видатного англійського паркобудівника ірландця Д. Міклера. Геніальний художник органічно вписав у створене ним диво гаї старих дубів і білих тополь, що збереглися від чернятинського лісу. Тепер алея 300-літніх дубів є окрасою парку. А найбільший дуб має ім’я Олександра Пушкіна, який був зачарований побаченим. Галявину перед південним фасадом палацу прикрашають велетенські білі тополі, що сягають 5-6 м в обсязі. Не менш вражають і гігантські клени. Усього у парку налічується 102 види деревних порід. Від в’їзних воріт веде каштанова алея. Ланцюжок із 5 ставків починається з верхнього, маленького. Середній ставок був щедро оздоблений мармуровою парковою скульптурою і кам’яними чашами. Окрасою нижнього ставка є чарівний острівець кохання.


    Палац

    Деякі джерела стверджують, що палац був побудований ще у XVII ст., та в Реєстрі архітектурних пам’яток України записано, що палац та господарський флігель поруч з’явились тут у 1830-му році, в епоху романтизму (звідси і мода на готику), за господарювання Вітославських.

    1830 р. до старого південного ренесансного корпусу палацу мальтійським архітектором Генріком Іттаром був прибудований із заходу новий корпус, спроектований   у стилі неоготики. Його фасад виходить до нижнього ставка, франкований високими стрункими фіалами. А парадні сходи охороняють скульптури левів, колись вони опиралися на геральдичні щити. У готичних формах був перебудований і передній фасад. Збереглися виконані у готичному стилі інтер’єри, ліплені карнизи, голландські печі. Тільки круглий зал другого поверху має оформлення ліпленням на античні теми з маскаронами сатирів. 1865 р. палац придбала Марія Михайлівна Львова. Зараз тут розташований сільхозтехнікум.