Бар

назад

(Рос. Бар)

Райцентр на річці Рів. Сюди можна добратися залізницею або маршрутками з Вінниці і Кам’янця-Подільського.

Зараз складно повірити, що свого часу Бар гримів на все Поділля і звався «Воротами Польської України». Укріплення з’явилося тут ще до того, як королева Бона Сфорца перейменувала місто з Рова на Бар – не честь свого рідного міста Барі неподалік Неаполя. Відомо, що ще 1452 р. татарська орда розграбувала Ров і його замок. Фортеця, все ще дерев’яно-земельна, була відбудована на початку XVI ст. во є водою Станіславом Одровонжем, а у 1537 р. разом із містом перейшла до дружини короля Сигізмунда І, неаполітанки Бони Сфорца   д`Арагона. Завдяки високоосвіченій дочці Ізабелли Арагонської Бар отримує магдебурзьке право і герб, на якому красувалися ініціали BS ( Bona Sforza ), що позначало місце її резиденції. Вважають що саме королева Бона почала зводити у місті кам’яні укріплення (1540 р.).


    Барська фортеця

    Річку Рів перегородили греблею і ставок, що утворився, посилював обороноздатність фортеці. У 1630-х роках замок перебудовує військовий архітектор Гійом де Боплан – на замовлення великого гетьмана коронного Станіслава Конецпольського, що розмістив тут свою резиденцію. . Барська фортеця вважалася у ті часи другою за могутністю після кам ` янецької,   але це не допомогло їй витримати атаку козаків Максима Кривоноса 1648 р., який знищив усе населення міста. Зараз від п’яти двоярусних веж, ескарпів і бастіону залишилися лише спогади. А от фрагменти замкових стін (вул.. В. Буняковського, 7) усе ще добре помітні в міському парку над ставком.

    Ім’я міста Бар ввійшло в історію і завдяки відомій Барській конфедерації (1768), і саме «бунтівники» - конфедерати побічно стали причиною руйнування фортеці у місті: укріплення були знищені московськими полками Апраксіна   під час битв із конфедератами 9 і 30 червня 1768 р.


    Костел Св. Ганни

    Неподалік від парку із залишками замку стоїть акуратний неоготичний костел Св. Ганни (початок ХІХ ст.), побудований на місці більш давнього храму.

    Успенська церква

    Поруч із костелом Св. Ганни знаходиться Успенська церква (1757 р., вул. Св. Миколая, 10/22), як прояв подільської віротерпимості і толерантості, що завжди вирізняли цей населений різними народами край.

    Покровський монастир

    Здалеку Покровський монастир (1531-1787рр., вул. Інтернаціональна, 55) найменше нагадує церкву: двоповерховий корпус у стилі бароко. Ще 1616 р. на цьому місці був кармелітський монастир з колегією, зруйнований за часів Козачої війни. У 1701-1787 рр. і польський колегіум, і монастир були відбудовані в камені.