м. Стрий

назад

(рос. Стрый)

Населення - 70тис. чол.

М. Стрий -райцентр Львівщини, лежить на річці Стрий. Первинною була назва саме річки, а не міста, що згодом розташувалося на ній. Стрий вперше згадується в 1385 році. У 1431 році отримав магдебурзьке право. На його розвиток корисно вплинуло географічне розташування на перехресті найважливішої дороги через Карпати (Львів-Мукачево) і широтного — на Прикарпаття.

У 1772—1918 рр. Стрий входив до складу володінь Габсбургів (з 1804 р. — Австрійська імперія) і був центром округу, пізніше — містом повіту і центром окружного суду. Населення складалося з євреїв, поляків і українців — приблизно по одній третині.  Місто має торгово-адміністратівно-промисловий характер економіки, його головним підприємством були паровозо-вагоноремонтні майстерні, на передмістях населення займалося сільським господарством.


    Замок

    У місті був великий оборонний замок (розібраний в австрійський період).  У другій половині XXVII століття знаходився в періоді найбільшого розквіту (його розвитку сприяв король Ян Собеський), в XVІІІ столітті прийшов до занепаду.


    Костел Різдва Богородиці

    Парафіальний костел Різдва Пресвятої Богородиці був збудований у 1425 році, і пережив чимало важких і болючих хвиль. Такими були для нього, без сумніву, пожежі. Перша, котра знищила костел і пів міста, вибухнула у році 1604. Середина костела вціліла завдяки міцному даху. Храм був відреставрований зусиллями пароха о. Франциска Рогачевського. Але насправді найбільша і найтрагічніша в історії санктуарія пожежа відбулась 17 квітня 1886 року. Від жару і вогню впала вежа костела, цілий інтер`єр був знищений, справжнім чудом можна вважати те, що вціліла фігура Розіп`ятого Христа, котра знаходилсь у бічному вівтарі. В полум`ї загинув також образ Різдва Божої Матері.

    Костел в Стрию є одним з найгарніших храмів, що не залишився закритим після 1939 року у війні з вірою і релігією, в котрій Марії беззупинно віддавали честь її вірні діти.