с. Свірж

назад
Село Свірж знаходиться в Перемишлянському районі на перетині річки Свірж з дорогою, що з`єднує Бібрку і Перемишляни. Перша письмова згадка про Свірж, який у давнину був містом, датується 1427 р., коли його відвідав польський король Владислав ІІ, а 22 вересня 1449 р. проведено розмежувння між містом і селом Свірж.

    Замок

    Замок згадується уперше лише в XVI ст. (1530 р. ), коли він нлежв шляхетському родові Свірзьких. Але сучасного вигляду він набрав з середини XVIІ ст., з часу переходу його у власнсть графа О. Цетнера, яких перебудував і значн зміцнив замок. Існують навіть припущення, що свірзький змок будував той самий архітектор, що й львівський королівський арсенал. Перебудова і укріплення свірзького замку припадає приблизно на час, коли генерал артилерії і спеціаліст з бойових укріплень Павло Гродзінський булував у Львові два арсенали - королівський і Сенявських.

    Незважаючи на своє добре оборнне розташуваня - замок був оточений непрохідними болотами, ставками, в підніжжі мурів - ровами і звідним мостом, палацовий тип його архітектури навряд чи міг мати оборонне значення. Відомо, що під час визвольної війни українського народу  1648-1654 рр. замок не раз здобували козацькі загони, а в 1648 р. - спалили татари. Але в 1672 і 1675 рр. він вистояв турецьку облогу і захисти у своїх мурах залогу, яка втекла з Поморянського замку.

    Цікаво знати, що замков гора має стародавню назву - Белз. Замок вже давно реставрується, в ньому буде відкрито будинок відпочинку творчих працівників. Цей замок не раз ставав об`єктом кінозйомок, і завдяки його чудовому розташуванню в мальовничій місцевості він буде прекрасним місцем відпочинку в будь-яку пору року.


    Костел

    На території замкового парку зберігся костел, зснований ще в XV ст. Сучасна мурована будівля костелу в стилі ренесансу, яка поставлена на місці дерев‘яного, що завалився,  походить з 1541 р.

    Львівський краєзнавець Й. Гронський розповідає, що у 1956 р. під час службового відрядження у Бібрський район, побувавши у Свірзькому костелі біля замку ( у Свіржі є ще й другий костел), бачив усередині фрески, які відкрилися внаслідок облуплення тинку. На фресках була зображена нага жіноча постать з довгим розпущеним волоссям в молитовній позі на колінах на фоні панорами середбовічного Свржа. Судячи з опису це могла бути Марія Єгипетька. Подальша доля цих фресок невідома.