смт. Підкамінь

назад

Повертаючись через Броди до Львова, можна відвідати селище Підкамінь Бродівського району Львівської області (відстань від Бродів - 25 км). Польовими дорогами від Почаєва до Підкаменя - 15 км, шосейною дорогою через Радзивилів, Броди - понад 60 км. В добру погоду можна спостерігати з Почаєва вежу Підкамінського костела.


    Ансамбль Домініканського монастиря

    В Підкамені - чудовий ансамбль Домініканського монастиря, який вперше згадується в документах 1464 р. Теперешній ансамбль монастиря-фортеці сформуався у XVII - XVIII ст. У центрі здіймається двоярусний Вознесенський костел. Його почали будувати 1612 р., а освятили 1695 р. 1708 р. до нього прибудовують вежу, барокове завершення якої виконав 1761 р. П. Гижицький. Її можна побачити навіть із Почаєва. Костел був прикрашений скульптурами різних майстрів XVIII ст. і фресковими розписами, що частково збереглися. До північного фасаду костелу прилягають келії, що утворюють два внутрішні двори. Сьогодні там розміщується лікарня для душевнохворих. У центрі західного двору є колодязь глибиною понад 100 м! Його будівництво тривало 18 років і закінчилося 1708 р. На початку XVIII ст. монастир був оточений високим (4-6 м) кам`яним оборонним муром, що схожий на зірку. По його кутах височіли круглі вежі. Із південно-західної і північної сторін монастир прикривають бастіони, що мають підземний хід і схованки. Проектував цей оборонній комплекс Християн Дальке. Між південною оборонною вежею і брамою розташована дзвінниця з бійницями у фронтоні.

    Монастир славився чудотворною іконою Богоматері Сніжної, копії ікони з римської базилки Святої Марії Маджіоре. Папа Бенедикт XIII 1725. надіслав для неї золоті корони, а урочиста коронація відбулася 1727 р. в оточенні 200 тисяч прочан. Тепер цей образ зберігається в костелі св. Войцеха у Вроцлаві. 1719 р. у дворі костелу була встановлена колона з позолоченою статуєю Богоматері (ск. Х. Шоберт).

    Навколо монастиря зведені каплиці у стилі барокко: св. Роха на цвинтарі, св. Тадеуша біля Чортового каменя і св. Параскеви П`ятниці поблизу монастиря.


    Чортів камень

    Підкамінь овіяний безліччю легенд. Одна з легенд оповідає, що чорти вирішили знищити Почаївську лавру. Знайшли вони в Карпатах величезний камінь і полетіли з ним до Лаври. А коли побачили під собою сяйво лаврських бань, прицілилися, скинули і , о диво! Богородиця захистила святе місце. А під цим чортовим каменем виникли селище Підкамінь і християнський монастир.