м. Броди

назад

(рос. Броды ), місто, 23,2 т. м., Райцентр.

Перша згадка про місто датується XVI ст. За часів воєводи С.Жолкевського місто Броди носило ім`я Любич. В ці часи Бродам надане Магдебурзьке право. З 1772-1918 рр. тут проходив кордон між Австрійською і Російською імперіями. Завдяки прикордонному положенню Броди в 1779 р. отримали право вільного торгового міста, яке могло безмитно торгувати в межах Австрії, Росії, Польщі та інших країн. Броди стали одним з основних транзитних торгових центрів Австрії. 1880 р. у місті проживала практично така ж кількість населення, як і нині - 20 тис. мешканців (73 ,4 % євреїв, 17,5% поляків і 8,6% українців).

Із Бродів родом мати Зиґмунда Фрейда – Амелія. У передмісті Старі Броди народилися польський письменник Юзеф Корженевський (1797-1863) і австрійський письменник Йозеф Рот (1894-1939).


    Палац Потоцьких

    1630-1635 рр. Броди були фортецею, збудованою за зразками нового голландського фортифікаційного мистецтва. Не виключено, що у її проектуванні брав участь Ґійом де Боплан. Фортеця постала у західному куті міста, з іншого боку її захищали болота і ставки. У плані це був п`ятикутник, оточений глибоким земляним ровом. Укріплення скадались з п`яти бастіонів і куртин з казематами, спорудженими з цегли та каміння. В`їзд до замку здійснювався через підйомний міст з боку міста.

    У вересні 1648 р. при підтримці українського населення міста частина військ Богдана Хмельницького на чолі з полковниками Небабою, Нечаєм, Головачем вісім тижнів утримувла в облозі Бродівську фортецю.

    Онук гетьмана Конєцпольского відписав Броди Якубу Собєському, який, своєю чергою, продав цю маєтність 1704 р. Потоцьким. У середині XVIII ст. Станіслав Потоцький перебудував її на барокову резиденцію. У 1812 р. Вінцент Потоцький за наказом австрійського уряду розібрав фортифікації з боку міста - разом з надбаною вежею, двома бастіонами і равеліном. У центрі замкового подвір`я і дотепер зберігся палац. Фортеця розташована на вулиці Шкільній і прилігає до міського базару, тож не дивно, що є в занедбаному стані.


    Церква Пресвятої Богородиці

    В якому році побудували церкву Різдва Пресвятої Богородиці невідомо. Рік забудови припадає на XVII-XVIII ст.


    Юріївська церква

     Церква Св. Юра оборонного характеру XVII ст., реставрована в 1867 р., є видатною пам’яткою галицької народної архітектури.


    Синагога

    Донині у Бродах зберігся ряд пам`яток єврейської культури: Велика синагога, будівля колишньої синагоги на вул. В. Щурата, колишнє приміщення єврейської школи.